ساندویچ پانل
پوشش سوله – ساندویچ پانل
2023-06-02
ساخت جرثقیل سوله
انواع جرثقیل سوله
2023-06-22
نمایش همه
ساخت سوله سرد خانه شرکت مزمز

ساخت سوله سرد خانه شرکت مزمز

سوله چیست ؟

قبل از بررسی راهکارهای ساخت سوله ارزان، ابتدا باید دانست که سوله چیست ؟!!. به سازه‌های فلزی با سقف شیبدار سوله گفته می‌شود. سوله‌ها براساس نوع کاربری، دارای ارتفاع، طول و دهانه‌های مختلف و متفاوتی هستند. سوله‌ها معمولا در موارد صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما کاربردهای متنوع دیگری نیز دارند مانند: سوله کارخانجات صنعتی و تولیدی، سوله دامداری، سوله مرغداری، سوله انبارها، سالن های ورزشی و تفریحی، سوله هایپرمارکت‌ها، سوله فروشگاهی، سوله پارکینگ خودرو، سوله آشیانه هواپیما و سوله تعمیرگاه‌ها. علت استفاده از سوله‌ها ارتفاع بلند و طول دهانه آنها است که می‌تواند ابعاد متفاوت و زیادی داشته باشد. این ویژگی‌ها برای سالن‌های ورزشی، صنایع تولیدی و صنعتی بسیار حائز اهمیت است. البته که سرعت بالای ساخت و نصب سوله هم از دلایل محبوبیت این نوع سازه نسبت به موارد مشابه است، زیرا ساخت و نصب سوله زمان بهره برداری پروژه را کاهش می‌دهد.در این مقاله به بررسی راهکارهای ساخت سوله ارزان قیمت می پردازیم. اگر قصد خرید سوله را دارید به این موارد توجه کنید.

شرکت توسعه تجارت

ساخت و طراحی سوله شرکت توسعه تجارت توسط سوله کاوه پارس

چرا ساخت سوله ارزان مهم است ؟

در احداث و راه اندازی مجموعه‌های جدید یا توسعه و گسترش مجموعه‌های موجود، برآورد هزینه و تامین مالی پروژه نقش مهمی دارد. در پروژه‌هایی که سازه اصلی آن سوله است، هزینه ساخت و نصب سوله به عنوان اسکلت اصلی پروژه درصد زیادی از هزینه پروژه را شامل می‌شود. اگر بتوانیم درساخت سوله از هزینه‌ها صرفه جویی کنیم یا به عبارت دیگر با ساخت سوله ارزان پروژه را شروع کنیم، برای ادامه پروژه مشکلی بابت تامین مالی نخواهیم داشت و پروژه به سرعت و با هزینه کمتر به بهره برداری می‌رسد. ساخت سوله ارزان برای کارفرمایان و تولید کنندگان اهمیت زیادی دارد چرا که آنها می‌خواهند در هزینه‌ها صرفه جویی کنند. به همین دلیل اولین قدم در کاهش هزینه‌های پروژه، ساخت سوله ارزان است.

چطور سوله ارزان بسازیم ؟

به طور کلی مبنای هزینه ساخت سازه‌های فلزی براساس وزن تمام شده می‌باشد. در ساخت و نصب سوله هم وزن تمام شده سوله، ملاک محاسبه هزینه آن قرار خواهد گرفت. در نتیجه برای ساخت سوله ارزان، وزن تمام شده پروژه عامل اصلی کاهش هزینه‌های ساخت و نصب سوله است. اگر بتوانیم با بکارگیری روش‌هایی وزن سوله را کم کنیم به طوری که به استحکام، استقامت، کیفیت و کارایی آن لطمه‌ای وارد نشود، می‌توانیم با ساخت سوله ارزان پروژه را ادامه دهیم.

سوله سازی پروژه کانورتینگ

سوله سازی پروژه کانورتینگ

وزن اجزای مختلف سوله

سوله اجزای مختلفی دارد که وزن هر یک از این اجزا در وزن تمام شده سوله و ساخت سوله ارزان تاثیر دارد. اجزای مختلف سوله به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول اجزایی هستند که از ورق ساخته می‌شوند (مانند ستون و رفتر) و دسته دوم اجزایی هستند که از پروفیل ساخته می‌شوند (مانند استرات و بادبند). اجزایی که مقدار قابل توجهی از وزن پروژه را شامل می‌شوند جزو دسته اول هستند و با ورق ساخته می‌شوند. اجزایی از دسته دوم هم که وزن زیادی دارند عبارت اند از پرلین‌ها، بادبند‌ها و استرات‌ها. برای ساخت سوله ارزان باید به سراغ اجزایی از سوله برویم که کاهش وزن آن ها تاثیر قابل توجهی در ساخت خواهد داشت.

برای آشنایی با اجزای مختلف سوله می توانید مقاله: آشنایی با اجزای سوله را مطالعه کنید

راهکارهای کاهش وزن سوله

همان طور که گفته شد وزن اجزای مختلف سوله، تعیین کننده وزن تمام شده پروژه خواهد بود. برای ساخت سوله ارزان در مرحله طراحی باید به چند نکته توجه کنیم. اولین نکته کاربری آن است. سوله‌ای که قرار است ساخته شود چه کاربری ای دارد؟ آیا سوله انبار است یا سالن تولیدی و یا مواردی دیگر؟ نوع کاربری سوله تعیین کننده شکل کلی سوله است. مثلا در سوله‌های انبار فضای بین ستون‌ها و ارتفاع، بسیار اهمیت دارد تا انبار ظرفیت بیشتری داشته باشد و وسیله جابجایی بار مثل لیفتراک براحتی بتواند جابجا شود. اگر سازه‌ای تولیدی و صنعتی است ممکن است به جرثقیل احتیاج داشته باشد و یا دارای نیم طبقه اداری باشد. اینها مواردی هستند که در انتخاب شکل کلی سوله تاثیرگزار است و ممکن است سوله را سبک و یا سنگین کند. در طراحی انتخاب اشتباه مقاطع می‌تواند هزینه‌های مضاعف را به کارفرما تحمیل کند. پس در مرحله طراحی برای طراحی بهینه و ساخت سوله ارزان و سبک موارد زیر اهمیت بسزایی دارد.

  • انتخاب درست مقاطع
  • شکل کلی سوله
  • ارتفاع سوله
  • دهانه سوله
  • وجود نیم طبقه
  • وجود جرثقیل
  • وجود لینتو(بچه سوله)
استفاده از ورق‌های درجه جهت ساخت سوله

استفاده از ورق‌های درجه جهت ساخت سوله

در طراحی همه سوله‌ها موارد مشترکی وجود دارد که با رعایت آنها و انتخاب درست، می‌توان در ساخت سوله ارزان موفق بود. به عنوان مثال پرلین‌های یک سوله را در نظر بگیرید که از مقطع Z  ساخته شده است. پرلین‌ها وزن قابل توجهی از وزن سوله را شامل می‌شوند. اگر بتوانیم با استفاده از حداکثر ظرفیت هر پرلین تعداد پرلین‌ها را کاهش دهیم، می‌توانیم سوله‌ای سبکتر داشته باشیم. مورد دیگر که باید به آن توجه کنیم، استفاده از پروفیل‌های موجود در بازار به جای استفاده از تیر ورق‌ها است. مثلا در سایه بان‌ها، در وال پست‌ها و تیرهای سردری. اگر در این اجزایی که نام برده شد از پروفیل‌ها(تیرآهن‌های اشتالی موجود در بازار) استفاده کنیم در هزینه ساخت سوله می‌توانیم صرفه جویی کنیم.

چون اگر از پروفیل‌ها استفاده کنیم در ساخت سوله چند مرحله حذف می‌شود، مثل برش ورق، ساخت مقطع، جوشکاری مقطع ساخته شده، تمیزکاری و عدم پرت ورق درصورت استفاده از پروفیل‌ها. نکته آخر هم عدم استفاده از بادبند‌های دیواری از مقاطع دوبل ناودانی ودوبل نبشی در مواردی که ضرورتی ندارد و می‌توان از مقطع میلگرد به عنوان بادبند استفاده کرد. به این دلیل که مقطع میلگرد وزنی به مراتب کمتر از ناودانی و نبشی دارد. علاوه بر اینکه ساخت، حمل و نصب بادبند میلگردی ساده تر هم است.

مقاله‌های مرتبط:

مراحل نصب سوله

رواداری‌های ساخت سوله

نتیجه گیری

برای ساخت سوله ارزان باید همه موارد گفته شده در کنار هم مد نظر قرار بگیرد تا پروژه با کیفیت و مقرون به صرفه به پایان برسد. شرکت سوله کاوه پارس زرین تلاش می‌کند با ساخت سوله ارزان و با کیفیت شرایط مالی کارفرما را در نظر بگیرد تا پروژه هرچه سریع تر به بهره برداری برسد. این مجموعه در راستای سرعت بخشیدن به ساخت و نصب سوله و اسکلت فلزی امکانات تولیدی خود را به روز نگه می‌دارد تا از وارد شدن هزینه‌های مضاعف به کارفرما جلوگیری کند. همچنین شرکت سوله کاوه پارس با تکیه بر توان مهندسی، تعهد وتخصص پرسنل زحمتکش خود امکان ساخت سوله ارزان و باکیفیت را برای مشتریان خود فراهم خواهد کرد.