1399-04-22
soleh chist

سوله چیست؟

به سازه های فلزی شیب دار که بر اساس محاسبات فنی خاص طراحی و ساخته می شوند سوله گویند. از این نوع سازه ها در کارخانه ها، انبارها، آشیانه های هواپیما، مرغداری ها، سالن های ورزشی، فروشگاه های بزرگ، تعمیر گاه ها و … استفاده می شود.
1399-04-22
anasor soleh

عناصر سوله

قبل از طراحی و ساخت باید دانست که یک سازه ی سوله شامل چه عناصری می باشد
1399-04-22
Sakhte soleh

ساخت سوله

در طراحی هر سازه ای اهم از سازه های فلزی و بتنی (در اینجا سوله) نکته حائز اهمیت بارهای وارد بر سازه شامل بارهای مرده، زنده، بار باد و برف و بارهای ناشی از زلزله می باشد که بنا بر محیط اجرای پروژه ضریب های خاص خود را دارد و همچنین نوع کاربری و قطعات داخلی آن نیز مورد نظر می باشد (از قبیل جرثقیل های سقفی). نکته ی دیگر محل قرار گیری ستون ها و فونداسیون طراحی شده برای یک ساختمان سوله است که تعداد دهانه ها و قاب های تشکیل دهنده ی آن همچنین زمینی که در آن پروژه احداث می شود نیزمورد بحث و بررسی است.
1399-04-22
mazaya sazeh flezi

مزایای سازه های فلزی

از زمان درخواست ساخت تا لحظه نصب هیچ سیستم ساخت و ساز دیگری با سیستم سازه های فولادی پیش ساخته از لحاظ صرفه اقتصادی، انعطاف پذیری، سرعت ساخت و نصب قا بل مقایسه نیست. همچنین به علت تولید فولاد در کارخانه و شرایط بهتر کنترل کیفیت آن نسبت به بتن، فولاد و سازه های فلزی را نسبت به بتن و سایر مصالح ساخت و ساز متمایز می سازد.
1399-04-22
Saze felezi p1 1

سازه های فلزی-بخش اول

فولاد بعنوان ماده ای با مشخصات خاص و منحصر بفرد، مدت هاست در ساخت ساختمان ها کاربرد دارد. قابلیت اجرای دقیق، رفتار سازه ای معین، نسبت مقاومت به وزن مناسب در کنار امکان اجرای سریع سازه های فولادی همراه با جزئیات و ظرافتهای معماری فولاد را بعنوان مصالحی منحصر و ارزان در پروژه های ساختمانی مطرح نموده است، به نحوی که اگر ضعف های محدود این ماده نظیر مقاومت کم در برابر خوردگی و عدم مقاومت در آتش سوزی های شدید به درستی مورد توجه و کنترل قرار گیرند، امکانات وسیعی در اختیار طراح قرار می دهد که در هیچ ماده دیگر قابل دستیابی نیست.
1399-04-22
Saze felezi p2

سازه های فلزی-بخش دوم

اغلب اظهار می شود که هزینه لازم برای محافظت ساختمان های فلزی در برابر آتش سوزی و خوردگی و عایق بندی صوتی بسار زیاد است، ولی استفاده از راه های معقول و مناسب برای هر ساختمان با توجه به سیستم بکار رفته در آن می تواند باعث کاهش این هزینه شود. ایجا یک سیستم محافظت در برابر آتش سوزی در تمام ساختمان های فلزی لازم و ضروری است. آنچه از اقتصادی در این مسئله حائز اهمیت است، استفاده از روش صحیح حفاظت اجزای فلزی است.